Könyvajánló
Eckhart Tolle
A most hatalma
Akár spirituális beállítottságú vagy, akár nem, Eckhart Tolle könyve hozzasegít ahhoz, hogy megértsd elméd működését és kiszabadulj csapdájából. Számomra ez volt az a könyv, amely az első nagy lökést adta a kényszerbetegség legyőzésében.
Életünk jelentős részét a múlt vagy a jövő illúziójában éljük. Sóvárgunk, rettegünk. Az életünk azonban itt és most zajlik és a MOST-nak olyan hatalma van, amely eltörölheti félelmeinket és szorongásunkat. Ez a könyv ehhez szolgál remek útmutatásként.


Carol S. Dweck
Szemléletváltás
A kényszerbetegség gyökerénél nagyon sok esetben olyan meggyőződéseket, hitrendszereket, szemléletmódokat találunk, amelyek – bár nem vagyunk tudatában – hozzajárulnak a kényszerbetegség kialakulásához és elburjánzásához.
Carol S. Dweck, a stanfordi egyetem pszichológusa ezekre a hibás szemléletmódokra mutat rá és alternatívát kínál, amelyet életünk minden területén – párkapcsolatban, karrierben, gyereknevelésben, hobbik terén – egyaránt használhatunk.
Az új szemléletmód által nyugodtabbak, kiegyensúlyozottabbak lehetünk és lekerülnek vállunkról a régóta – tudattalanul – cipelt terhek.
Bár a könyv maga nem kifejezetten a kényszerbetegségre ad tanácsokat, mégis nagyon hasznos, hiszen felhívja figyelmünket arra, hogy időről időre vizsgáljuk felül szemléletmódunkat az élet különböző területein. A gondolatokkal és érzelmekkel kapcsolatban számos olyan nézetet fogunk találni, amelyek messze állnak a valóságtól és hozzajárulnak a kényszerbetegség kialakulásához és fennmaradásához.
Dan Millman
A békés harcos útja
Aki Eckhart Tolle könyvét túl spirituálisnak – esetleg elvontnak találta – annak szívből ajánlom ezt a remekművet, amely egy felemelő történet által tanít meg minket arra, hogy miként tudunk szabadok maradni miközben céljaink és vágyaink megvalósulásáért dolgozunk.
Jómagam is számos kényszercselekvést alakítottam ki a perfekcionizmustól hajtva, miközben nem is vettem észre, hogy amihez ragaszkodtam, annak szép lassan rabszolgájává váltam, hiszen – ahogy egy másik klasszikus műben, a Harcosok klubjában olvasható – amit birtokolsz, az birtokba vesz.
Dan Millman könyve kritika és útmutató napjaink emberének, aki látszatra erősebb, mint valaha, valójában azonban nyugtalanabb és szorongóbb, mint bármikor a történelem során, hiszen elveszítette a kapcsolatot környezetével, önmagával, az élet áramlásával.


Karen Horney
A neurotikus személyiség napjainkban
Karen Horney neve – meglepetésemre – nem fordul elő túl gyakran a hazai pszichológia berkeiben. A Scientific American Megtalálni a belső harmóniát – Karen Horney alábecsült öröksége címmel közölt 2020-as cikke azonban rávilágít arra, mennyit is köszönhetünk a 20. század egyik legkiválóbb analitikusának.
A neurotikus személyiség napjainkban helyenként nem a legkönnyebb olvasmány, ami a szorongó egyén mély, szerteágazó elemzésének ,,köszönhető”. Karen Horney megfogalmazásában az egyén tehetetlensége szorongást szül, mely szorongást az egyén valamiképpen csillapítani, eloszlatni kíván. A szorongás állapotából szabadulni kívánó egyén nagyon gyakran azonban – önmaga és környezete számára egyaránt – káros világot és valóságokat teremt. Ezek feltárásában és tudatosításában segít ez a mű, mély betekintést nyújtva elménk rejtelmeibe.